
Energetikai felülvizsgálat
Hőtermelő berendezésekre és légkondicionáló rendszerekre
Az energetikai felülvizsgálat a 264/2008. (XI. 6.) Korm. rendelettel létrehozott jogszabályi kötelezettség. Célja, hogy az üzemeltetőket szakszerűen tájékoztassa az épületgépészeti berendezések és rendszerek energiahatékonyságáról, és elősegítse a korszerűsítő beruházások megalapozott mérlegelését.

Típus | Teljesítmény | Felülvizsgálandó |
gázkazánok | 100 kW fölött | négyévente |
szilárd tüzelésű kazánok | 20 -100 kW között | négyévente |
szilárd tüzelésű kazánok | 100 kW fölött | kétévente |
légkondicionáló rendszerek | 12-150 kW között | négyévente |
légkondicionáló rendszerek | 150 kW fölött | kétévente |
A 15 évnél régebben használatban lévő fűtési rendszereket egyetlen alkalommal kell felülvizsgálni, ez után a fenti táblázatban jelölt rendszeres vizsgálat nem kötelező. További részletek az alábbi rendeletben olvashatók:
A kötelező jogszabály
A kötelezettséget a 264/2008. (XI. 6.) Korm. rendelet rögzíti. A jogszabály a 20 kW-nál nagyobb teljesítményű hőtermelő berendezésekre (kazánokra) és a 12 kW-nál nagyobb teljesítményű légkondicionáló rendszerekre vonatkozik.
A felülvizsgálatot a Magyar Mérnöki Kamaránál erre jogosultságot szerzett szakértő végezheti el, amelyet a névjegyzékben "FH" illetve "FL" kód jelöl.
A felülvizsgálat célja

Európai Uniós direktíva kötelezte Magyarországot a jogszabály bevezetésére, aminek célja, hogy hiteles tájékoztatást kapjunk az épületekben üzemelő fűtést, hűtést biztosító rendszerek energetikai hatékonyságáról, és fejlesztési lehetőségeiről.
A felülvizsgálati eljárás módszerei jogszabályban vannak meghatározva, a felülvizsgálat kiterjed: a) a dokumentumok átvizsgálására, b) a berendezések, rendszerek azonosítására, c) a méretezés megfelelőségének vizsgálatára, d) a szakszerű üzemeltetés ellenőrzésére, e) a szakszerű karbantartás ellenőrzésére, f) a javasolt módosítások meghatározására, g) az a)-f) pontban foglaltak dokumentálására. Többek között az alábbi kérdésekre keressünk a választ:
- Milyen fajta és milyen mennyiségű energiát használnak fel, ez mennyibe kerül?
- Hol van energiafogyasztás (épületgépészeti és termelési berendezések), hol vannak veszteségek, milyen hatásfokkal üzemel a rendszer?
- Az ellátórendszer, az energiaelosztás, a lekötött kvóta megfelelő-e?
- Az épület üzemeltetésének gazdaságossága javítható-e olyan üzemviteli intézkedésekkel, amely a belső komfortot (hőmérséklet, páratartalom stb.) nem csökkentik?
A tulajdonos/üzemeltető feladatai
A rendelet alapján a tulajdonos illetve az üzemeltető feladata a saját költségére kezdeményezni a hőtermelő berendezéseken és légkondicionáló rendszereken az előírt energetikai felülvizsgálat elvégzését. A rendelet nem rendelkezik konkrét iránymutatással arra az esetre vonatkozóan, ha a tulajdonos és az üzemeltető eltérő (jogi) személyek. Ilyen esetben megállapodás kérdése, hogy ki végezteti el a vizsgálatot.
A tulajdonos illetve üzemeltető biztosítja az energetikai felülvizsgálat elvégzéséhez szükséges dokumentumokat, a mérések, ellenőrzések elvégzésének helyszíni feltételeit és a szükséges mértékű közreműködést.
Az elkészített energetikai felülvizsgálati igazolást a tulajdonosnak (üzemeltetőnek) tárolnia kell, hogy szükség esetén bemutathassa az illetékes hatóságnak (Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal).Felülvizsgálati igazolás
A rendszerek energetikai felülvizsgálatának elvégzését és kiértékelését követően a szakértő kiállítja a felülvizsgálati igazolást, amelyben összefoglalja a kiinduló adatokat, a vizsgálat során végzett mérések, számítások eredményeit, és az ezek kiértékeléséből származó következtetéseket. A megbízó az igazolást köteles megőrizni és hatósági kezdeményezés esetén bemutatni.
Szolgáltatásunk
- helyszíni felmérés során kiegészítjük a megbízó rendelkezésére álló adatokat, elvégezzük a szükséges méréseket
- a jogszabályi előírások teljes körű betartásával lefolytatjuk az energetikai felülvizsgálati eljárást
- az energetikai felülvizsgálati jegyzőkönyvet jogszabályilag előírt, dokumentált formában bocsátjuk ügyfeleink rendelkezésére digitális és papír alapú formában
- vezetői tájékoztató keretében prezentáljuk az eredményeket, segítséget nyújtunk a vizsgálat eredményeinek értelmezésében, a veszteségpontok megismerésében
Vegyük fel a kapcsolatot!

Vegye fel velünk a kapcsolatot, és egyeztetjük Önnel, hogy a szóban forgó gépészeti rendszerre milyen formában vonatkozik az előírás, majd ennek megfelelően összeállítjuk árajánlatunkat!
Ajánlatkérő űrlap »